Samochody klasyczne i zabytkowe
Samochody klasyczne i kolekcjonerskie cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Mamy nawet w kraju rekordzistów na skalę europejską, bowiem najliczniejszą grupą wśród polskich posiadaczy aut klasycznych są osoby w wieku 18-28 lat najczęściej szczycące się Mercedesami. Polacy kochają samochody, zwłaszcza z lat 70. i 80., argumentując, że te auta mają indywidualne cechy, których próżno szukać w nowoczesnych samochodach z seryjnej produkcji. Zdaniem wielu miłośników starej motoryzacji klasyczne auta są pełne nostalgii i po prostu wyjątkowe.
Warto przypomnieć, jaki samochód uznawany jest za zabytkowy. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym jest to pojazd, który na podstawie specjalnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. W ujęciu potocznym oldtimer to każdy pojazd wyprodukowany przed 1980 r. W odróżnieniu od pojazdu zabytkowego pojazd historyczny jest to pojazd zabytkowy (zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym), wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach, mający co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat, jeśli posiada minimum 75% oryginalnych części i został wycofany z produkcji od przynajmniej 15 lat. Pojazdem historycznym jest również pojazd uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Natomiast samochody z lat 60-80. XX wieku, czyli takie, które już niedługo będą zaliczać się do zabytkowych, to tzw. youngtimery.
Tak czy inaczej, są to samochody klasyczne, których w całej Europie jest około 1,5 miliona. Posiadanie takiego auta zaczyna być modne i dodaje prestiżu, gdyż jego zakup wiąże się z posiadaniem gotówki (np. Porsche z lat 70. jest obecnie warte ponad 300 tysięcy złotych), a nowe Porsche 911 można po prostu wziąć w leasing lub kupić na kredyt. Miłośnicy oldtimerów cenią je za oryginalność, styl i tak zwaną „duszę”. W 2016 r. polscy kolekcjonerzy byli w posiadaniu około 50 tysięcy samochodów zabytkowych, a ich liczba wzrasta rokrocznie o około 30%. W Polsce działają giełdy i aukcje samochodów zabytkowych. Ceny takich aut wahają się od 20-30 tysięcy złotych aż do kilku milionów za modele unikatowe.
Na przykład Polacy bardzo lubią Jaguary, zwłaszcza modele z lat 60., takie jak Mark II lub modele z serii XK, XK140 i XK150. Rośnie zainteresowanie takimi legendarnymi markami, jak modele Ferrari z lat 60. i 70., których cena mówi sama za siebie: model 330 GT 2+2 w 2011 roku kosztował 100 tys. euro, natomiast teraz jest to kwota rzędu 300 tys. euro. Wysoko cenione są amerykańskie krążowniki szos z lat 50., jak np. Chevrolet Bel Air z 1952 roku, czy Cadillac Deville z 1952 roku. Zabytkowym unikatem jest też Mercedes 220 SE Coupe z 1961 roku lub 40-letni Jaguar XJ z silnikiem 5,7 litra, z elektrycznie opuszczanymi szybami, regulowanymi lusterkami, klimatyzacją oraz wspomaganiem kierownicy. Odrestaurowania natomiast będzie wymagać Jaguar E-Type pierwszej serii. Nie jest to problemem w Polsce, ponieważ swoje usługi, w atrakcyjnych stawkach, oferuje wielu specjalistów od renowacji samochodów angielskich, dzięki czemu koszty zakupu i odnowienia będą niższe od ceny zakupu już odrestaurowanego modelu.
Zamiłowanie rodaków do samochodów klasycznych jest o tyle interesujące, że przed transformacją ustrojową na polskich ulicach królowały głównie Warszawy, Fiaty 125p, Syrenki z drzwiami „kurołapkami”, potem Maluchy a chwilę później jeszcze Polonezy. Dzisiaj Polacy coraz częściej wracają do klasyków, powstają liczne stowarzyszenia, kluby zrzeszające miłośników starych aut czy oficjalne organizacje zajmujące się samochodami zabytkowymi i klasycznymi. Każdego roku w drugi weekend maja w Warszawie odbywają się targi Auto Nostalgia. Piękne oldtimery i youngtimery można podziwiać na Targach i Aukcji Pojazdów Zabytkowych Oldtimer Warsaw Show, gdzie eksponowane są legendy motoryzacji, zachowujące styl sprzed dziesiątek lat. Stare auta można także oglądać Coraz więcej jest rajdów samochodów zabytkowych, pokazów, parad i muzeów tworzonych przez miłośników motoryzacji, którzy chcą podzielić się swoją pasją z innymi. W Rzeszowie od kilku lat działa wspaniałe Muzeum Techniki i Militariów, w którym znaczącą część ekspozycji stanowią właśnie klasyczne pojazdy. Dzięki możliwościom, jakie oferuje Internet, posiadacze klasyków z całego świata kontaktują się ze sobą, wymieniają opiniami i zdjęciami, pomagają sobie w zdobywaniu części i chwalą się swoimi egzemplarzami.
Drogie marki w „starszym” wieku - Jaguar, Rolls-Royce, Aston Martin, BMW, Porsche czy Ferrari - są marzeniem wielu kolekcjonerów. Poszukiwane są również pojazdy sprzed II wojny światowej oraz egzemplarze pochodzące z krótkich, limitowanych serii. Popularność samochodów zabytkowych rośnie błyskawicznie, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat. U niektórych wynika to z sentymentu, tęsknoty za młodością czy fascynacji klasycznym pięknem, inni są zdania, że błyszczący chromami i lakierem, zadbany „klasyk” ze skórzaną tapicerką jest wyznacznikiem przynależności do elity, inni zaś traktują oldtimery jako dobrą inwestycję.