Giełda klasyków – Samochody klasyczne i zabytkowe

Samochody klasyczne i zabytkowe – Mercedes G Class – Gelandwagen – Samochód terenowy z klasą

W latach 70. XX wieku Niemcy postanowili stworzyć samochód, który będzie idealny dla armii. Dzięki temu powstał uniwersalny samochód terenowy, duma Mercedesa - Mercedes W Gelandwagen (nazwa od to 1993 Mercedes G Class). Na początku tego roku została zaprezentowana najnowsza wersja samochodu, ale wcześniejsze modele wciąż królują na giełdzie klasyków. Na rynku klasycznych samochodów terenowych możemy znaleźć wiele zróżnicowanych ofert sprzedaży tego klasyka.

Pierwsza model Gelendy to W460, produkowana był przez 11 lat, aż do 1990 roku. Model ten jest kojarzony głównie z Papamobile, ponieważ już rok po rozpoczęciu produkcji trafił do Warykanu. Siła i niepowtarzalność tego samochodu została udowodniona, gdy w 1983 roku wygrano nim morderczy rajd Paryż- Dakar.

Z czasem zauważono, że Mercedes G Class może służyć nie tylko w wojsku, w terenie czy ekstremalnych warunkach, ale po dodaniu kilku gadżetów można zrobić z tego auta niezniszczalną, ale jednocześnie praktyczną i luksusową terenówkę. W 1990 roku do sprzedaży trafił model W463, który nadaje się również do codziennego użytku. Nie zapomniano jednak o miłośnikach pierwszej wersji pojazdu i specjalnie dla nich powstała wersja W461 będąca udoskonaleniem pierwszego modelu. Warto dodać, że w 1989 roku wprowadzono napęd na cztery koła, który od tego czasu jest dostępny we wszystkich wersjach.

Początkowo głównym zadaniem silnika miało być wyciągnięcie samochodu z największej opresji oraz rozpędzenie samochodu do prędkości pozwalających jeździć po drogach ekspresowych i autostradach. Z czasem zaczęto przystosowywać auto do codziennego użytku, również w przestrzeniach miejskich. Najszybsza, seryjna wersja Mercedesa G Class rozpędza się do 100 km/h w 5.5 sekundy.

Mercedes klasy G jest samochodem skonstruowanym do najbardziej ekstremalnych zadań. Poradzi sobie w niemal w każdym terenie. Możemy nim pokonać wzniesienia o nachyleniu do 54% nie tracąc przy tym stabilności. Samochód posiada również dużą głębokość brodzenia. W najlepszych modelach jest równa aż 0,5m.

Przez to, że głównym przeznaczeniem samochodu było znalezienie się na wyposażeniu wielu armii, musiał być to samochód uniwersalny, który sprawdzi się nie tylko podczas misji terenowych, ale również będzie odpowiedni dla osób znajdujących się na najwyższych stanowiskach wojskowych. Z najwyższą starannością wykonano stabilną ramę, solidne zawieszenie oraz podwozie, które wygląda jakby zostało stworzone przy użyciu linijki. Warto jest zaznaczyć, że mimo udoskonaleń technicznych, wygląd Mercedesa G Class nie uległ modyfikacjom. We wszystkich modelach zachowane są wymiary zewnętrzne, proporcje nadwozia i klasyczna, ramowa konstrukcja. Każdy rocznik ma również charakterystyczne kierunkowskazy, ogromne, okrągłe przednie reflektory, koło zapasowe na tylniej klapie oraz typowe dla Klasy G miejsce montażu drzwi, z czym się łączy niepowtarzalny dźwięk ich zamykania.

Można powiedzieć, że obok Range Rovera, Mercedes G Class jest najbardziej luksusową terenówką dostępną na rynku. Już w latach 90. były dostępne wersje z automatyczną skrzynią biegów, skórzanym obiciem foteli oraz spryskiwaczami reflektorów, co w tamtym okresie było rzadkością.

Zakup używanego Mercedesa G Class może być bardzo dobrą decyzją. Niezależnie od tego jaka wersja nas interesuje, oglądając samochód należy zwrócić uwagę stan podwozia oraz układu napędowego. Są to elementy, które powinno się sprawdzić przy zakupie każdego samochodu terenowego. Pozostałe podzespoły są praktycznie niezniszczalne. Najtańsze, dostępne na rynku samochodów klasycznych wersje kosztują około 20 000 zł. Dodatkowo możliwe, że będziemy musieli wyposażyć auto w dodatkowe reflektory, osłony czy też wyciągarkę. Są to koszty zależne od przeznaczenia. Jeżeli samochód ma nam służyć wyłącznie do jazdy w przestrzenie miejskiej, możliwe że nie będziemy go doposażać. Dzięki dużej dostępności Mercedesa G Class na giełdzie klasyków bez większych problemów powinniśmy znaleść adekwatnych do naszych potrzeb i możliwości finansowych wersje.